Programowanie maszyn sterowanych numerycznie CNC, podstawy programowania parametrycznego dla sterowników FANUC i Sinumerik, porady, wskazówki, przydatne wzory i tabele, podstawy obsługi aplikacji CAD/CAM oraz symulatorów CNC.

G02, G03 - interpolacja kołowa

G02, G03 – interpolacja kołowa

Wykonywanie łuków za pomocą interpolacji kołowej G02/G03, jest jedną z podstawowych czynności programistycznych dla obrabiarek CNC. Kluczem do prawidłowego zaprogramowania takiej obróbki jest znajomość kilku elementów :
Tabela otworów pod gwint

Tabela otworów pod gwint

Otwory pod gwinty – tabela doboru wierteł pod gwinty
Alfabet CNC

Alfabet CNC

Znajomość alfabetu CNC, czyli gkodu (g code) , jest czymś, bez czego nie można myśleć o profesjonalnym programowaniu maszyn CNC. Oczywiście bycie dobrym programistą to również posiadanie wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, czy matematyki, ale gkod jest swego rodzaju ‚spoiwem’, które łączy wszystkie te elementy w jedną, funkcjonalną całość – program....

Marcin Dudek
ur. 12.08.1980

Pasjonat tematyki programowania maszyn sterowanych numerycznie. Specjalizujący się w programowaniu maszyn ze sterownikiem Fanuc i Sinumerik, nieustannie powiększający swą wiedzę i umiejętności z zakresu programowania parametrycznego obrabiarek CNC.

Od 2011 roku prowadzę własną stronę internetową www.numeryczny.pl, na której staram się systematycznie publikować porady i wskazówki z zakresu programowania maszyn CNC, ich obsługi, obsługi oprogramowania CAD/CAM pomocnego w pracy operatora/programisty CNC, oraz wiele innych, przydatnych zarówno początkującym, jak i tym bardziej doświadczonym.

W 2012 r. zdecydowałem się na wyjazd z kraju. Doszedłem do wniosku, że praca na etacie w Polsce, jako programista CNC, przy warunkach płacowych oferowanych przez pracodawców, mija się całkowicie z celem. Na zachodnich rynkach pracy brakuje wykwalifikowanych specjalistów w różnych dziedzinach, w tym również CNC. Dlatego też przy odrobinie samozaparcia, oraz podstawowej znajomości języka obcego nie jest trudno o pracę na stanowisku operatora, ustawiacza, czy programisty, z zarobkami gwarantującymi o wiele wyższy poziom życia niż w Polsce.