Programowanie maszyn sterowanych numerycznie CNC, podstawy programowania parametrycznego dla sterowników FANUC i Sinumerik, porady, wskazówki, przydatne wzory i tabele, podstawy obsługi aplikacji CAD/CAM oraz symulatorów CNC.

G02, G03 - interpolacja kołowa

G02, G03 – interpolacja kołowa

Wykonywanie łuków za pomocą interpolacji kołowej G02/G03, jest jedną z podstawowych czynności programistycznych dla obrabiarek CNC. Kluczem do prawidłowego zaprogramowania takiej obróbki jest znajomość kilku elementów :
Tabela otworów pod gwint

Tabela otworów pod gwint

Otwory pod gwinty – tabela doboru wierteł pod gwinty
Alfabet CNC

Alfabet CNC

Znajomość alfabetu CNC, czyli gkodu (g code) , jest czymś, bez czego nie można myśleć o profesjonalnym programowaniu maszyn CNC. Oczywiście bycie dobrym programistą to również posiadanie wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, czy matematyki, ale gkod jest swego rodzaju ‚spoiwem’, które łączy wszystkie te elementy w jedną, funkcjonalną całość – program....
W nawiązaniu do artykułu poświęconego programowaniu interpolacji kołowych dla maszyn CNC, krótki filmik na temat zalet stosowania interpolacji helikalnej, lub inaczej interpolacji spiralnej. Filmik jest po angielsku, ale wydaje mi się, że nie powinno być problemów ze zrozumieniem poruszanego tematu. Sądzę, że warto będzie, w niedługim czasie, przyjrzeć się temu zagadnieniu jeszcze dokładniej, gdyż prawidłowe poznanie i opanowanie sposobów obróbki przy użyciu kodów G02/G03, jest niezwykle ważne w pracy z maszynami sterowanymi numerycznie.

Poprzedni wpisTabele rysunkowe AutoCAD Nastepny wpisPiramidka - przykład makra

1 comment

  1. adamek03 says:

    Paź 1, 2014

    Można by bardziej rozwiać ten temat z położeniem nacisku o wykorzystanie parametrów I J K P
    Szczególnie mi chodzi o omówienie obróbki kieszeni okrągłych i prostokątnych oraz frezowanie otworów po promieniu

Skomentuj

Musisz by zalogowany by moc komentowa..