Programowanie maszyn sterowanych numerycznie CNC, podstawy programowania parametrycznego dla sterowników FANUC i Sinumerik, porady, wskazówki, przydatne wzory i tabele, podstawy obsługi aplikacji CAD/CAM oraz symulatorów CNC.

G02, G03 - interpolacja kołowa

G02, G03 – interpolacja kołowa

Wykonywanie łuków za pomocą interpolacji kołowej G02/G03, jest jedną z podstawowych czynności programistycznych dla obrabiarek CNC. Kluczem do prawidłowego zaprogramowania takiej obróbki jest znajomość kilku elementów :
Tabela otworów pod gwint

Tabela otworów pod gwint

Otwory pod gwinty – tabela doboru wierteł pod gwinty
Alfabet CNC

Alfabet CNC

Znajomość alfabetu CNC, czyli gkodu (g code) , jest czymś, bez czego nie można myśleć o profesjonalnym programowaniu maszyn CNC. Oczywiście bycie dobrym programistą to również posiadanie wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, czy matematyki, ale gkod jest swego rodzaju ‚spoiwem’, które łączy wszystkie te elementy w jedną, funkcjonalną całość – program....

Choć nic tak dobrze nie nauczy obsługi i programowania maszyny, jak sama praca na niej, to niewątpliwie dobry symulator i edytor kodu potrafią zdecydowanie ułatwić nam życie. Na rynku dostępnych jest wiele symulatorów CNC, zarówno w wersjach płatnych jak i darmowych.

Wśród najpopularniejszych można wyróżnić WinNC, którego wersję 30-dniową można pobrać tu, lub ze strony producenta link. Do jego zalet z całą pewnością należy zaliczyć dokładne odwzorowanie ekranu pulpitu sterowniczego, co bez wątpienia bardzo ułatwia naukę obsługi samej maszyny. Innym godnym uwagi symulatorem jest CncSimulator link. Na uwagę zasługuje dość bogata oprawa graficzna, przypominająca środowiska graficzne aplikacji CAD/CAM.

W dziale Download są do pobrania wersje testowe EMCO WinNC dla najpopularniejszych sterowników, wraz z dokumentacją w języku angielskim, oraz darmowy CNC Simulator.

Nastepny wpisAlfabet CNC

Skomentuj

Musisz by zalogowany by moc komentowa..