Programowanie maszyn sterowanych numerycznie CNC, podstawy programowania parametrycznego dla sterowników FANUC i Sinumerik, porady, wskazówki, przydatne wzory i tabele, podstawy obsługi aplikacji CAD/CAM oraz symulatorów CNC.

G02, G03 - interpolacja kołowa

G02, G03 – interpolacja kołowa

Wykonywanie łuków za pomocą interpolacji kołowej G02/G03, jest jedną z podstawowych czynności programistycznych dla obrabiarek CNC. Kluczem do prawidłowego zaprogramowania takiej obróbki jest znajomość kilku elementów :
Tabela otworów pod gwint

Tabela otworów pod gwint

Otwory pod gwinty – tabela doboru wierteł pod gwinty
Alfabet CNC

Alfabet CNC

Znajomość alfabetu CNC, czyli gkodu (g code) , jest czymś, bez czego nie można myśleć o profesjonalnym programowaniu maszyn CNC. Oczywiście bycie dobrym programistą to również posiadanie wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, czy matematyki, ale gkod jest swego rodzaju ‚spoiwem’, które łączy wszystkie te elementy w jedną, funkcjonalną całość – program....

Któż nie lubi darmowego oprogramowania ? A jeśli na dodatek nie widać praktycznie żadnej róznicy pomiędzy komercyjnym, a darmowym odpowiednikiem, to po co przepłacać ? DraftSight, dzieło Dassault Systems, twórców m.in. Solidworks. to profesjonalny i w pełni darmowy program, dzięki któremu jesteśmy w stanie pracować z dwuwymiarowymi plikami w formacie DWG i DWF, nawet w najnowszych wersjach. Program jest kompatybilny z większością popularnych programów do projektowania. Draftsight do złudzenia przypomina swojego komercyjnego konkurenta – interfejs użytkownika, pasek poleceń, skróty klawiszowe, dlatego też przejście nań dotychczasowym użytkownikom platformy Autodesk nie powinno sprawić żadnych problemów. Na dodatek program dostępny jest w polskiej wersji językowej, na wszystkie najpopularniejsze platformy sytemowe (Windows XP/Vista/7, Linux, MacOS).

Draftsight można pobrać ze strony producenta. W dziale Download można również znaleźć poradnik użytkownika, jednakże tylko w języku angielskim.

Poniżej krótki filmik prezentujący możliwości programu.Poprzedni wpisKompensacja promienia G41, G42 Nastepny wpisZabawa parametrami...

Skomentuj

Musisz by zalogowany by moc komentowa..