Programowanie maszyn sterowanych numerycznie CNC, podstawy programowania parametrycznego dla sterowników FANUC i Sinumerik, porady, wskazówki, przydatne wzory i tabele, podstawy obsługi aplikacji CAD/CAM oraz symulatorów CNC.

G02, G03 - interpolacja kołowa

G02, G03 – interpolacja koÅ‚owa

Wykonywanie łuków za pomocą interpolacji kołowej G02/G03, jest jedną z podstawowych czynności programistycznych dla obrabiarek CNC. Kluczem do prawidłowego zaprogramowania takiej obróbki jest znajomość kilku elementów :
Tabela otworów pod gwint

Tabela otworów pod gwint

Otwory pod gwinty – tabela doboru wierteÅ‚ pod gwinty
Alfabet CNC

Alfabet CNC

Znajomość alfabetu CNC, czyli gkodu (g code) , jest czymÅ›, bez czego nie można myÅ›leć o profesjonalnym programowaniu maszyn CNC. OczywiÅ›cie bycie dobrym programistÄ… to również posiadanie wiedzy z zakresu materiaÅ‚oznawstwa, czy matematyki, ale gkod jest swego rodzaju ‚spoiwem’, które łączy wszystkie te elementy w jednÄ…, funkcjonalnÄ… caÅ‚ość – program....


Ponieważ narzędzie (np. frez) ma określoną średnicę, aby przy obróbce uzyskać wymagany kształt przedmiotu należałoby tak programować ruch narzędzia, aby jego punkt charakterystyczny (punkt leżący na przecięciu płaszczyzny czołowej freza z jego osią obrotu) przemieszczał się w odległości promienia od zarysu przedmiotu. Ponieważ obliczenie tej drogi z reguły może sprawiać problemy, dlatego też w układach
sterujących CNC wprowadzono funkcje kompensacji promienia narzędzia, które automatyczne odsuwają narzędzie od przedmiotu o wprowadzona wartość. Z kompensacją promienia narzędzia związane są trzy funkcje:

      G40 – punkt charakterystyczny narzędzia przemieszcza się dokładnie po
      zaprogramowanym torze – kompensacja promienia narzędzia jest wyłączona,
      G41 – punkt charakterystyczny narzędzia przemieszcza z lewej strony zarysu po torze
      oddalonym o promień narzędzia – kompensacja lewostronna,
      G42 – punkt charakterystyczny narzędzia przemieszcza z prawej strony zarysu po
      torze oddalonym o promień narzędzia – kompensacja prawostronna.


Ponieważ korekcja promienia zmusza obrabiarkę do szeregu bardzo dokładnych obliczeń, obowiązują pewne zasady jej stosowania. Jeśli nie będziemy się ich trzymać, komputer może po prostu zgłupieć, bo dostanie polecenia matematycznie sprzeczne. Często również nasze narzędzie może zacząć kreślić dziwne łuki przy najazdach i odjazdach.

  • KorekcjÄ™ włączamy jedynie dla obróbki konturów. Nie ma ona zastosowania przy obróbce cyklami kieszeni prostokÄ…tnych, koÅ‚owych, rowków ani wierceÅ„.
  • PomiÄ™dzy włączeniem korekcji G41/G42 a jej odwoÅ‚aniem G40 majÄ… prawo pojawić siÄ™ wyłącznie funkcje G00, G01, G02 lub G03. Zastosowanie jakichkolwiek innych funkcji może powodować nieprzewidziane zachowanie siÄ™ maszyny – niekontrolowane ruchy.
  • KorekcjÄ™ włączamy przy najeździe na pierwszy punkt konturu, a wyłączamy w linii wyjazdu z konturu.
    Korekcję włączamy dla każdego narzędzia osobno. Odwołujemy najpóźniej przed wymianą narzędzia.
  • Funkcje włączania i odwoÅ‚anie korekcji w zależnoÅ›ci od systemu piszemy w osobnych liniach lub na koÅ„cu linii ruchu.
  • PomiÄ™dzy włączeniem a odwoÅ‚aniem korekcji musi nastÄ™pować co najmniej jedna linia ruchu.
    W większości maszyn korekcja obowiązuje tylko w płaszczyźnie X-Y.
Poprzedni wpisPiramidka - przykład makra Nastepny wpisDraftSight, darmowa alternatywa dla AutoCAD

2 comments

  1. raben says:

    Paź 8, 2013

    Ladnie wytłumaczone ale czy możesz dodawać krótkie przykłady. Dla średnio doświadczonych osób takich jak ja zawsze się przyda. Cos w stylu przywołanie narzędzia wywołanie kodów, prosty kształt, odwołanie, odłożenie narzędzia.

    Jak robię jakiś program to potem sobie spisuje konkretne kształty i następnym razem mam się do czego odnieść. Wiem, ze sprawdzone i żadnej głupoty maszyna nie zrobi. To nie tylko odnośnie tego przykładu ale ogólnie. Myślę, ze innym początkującym tez się to może przydać.

  2. Marcin Dudek says:

    Paź 13, 2013

    Postaram się wkrótce zacząć wrzucać proste, mniej lu bardziej, programy używane przeze mnie na co dzień w pracy, wraz z dokładnym objaśnieniem. Pozdrawiam.

Skomentuj

Musisz byæ zalogowany by moc komentowaæ..