Programowanie maszyn sterowanych numerycznie CNC, podstawy programowania parametrycznego dla sterowników FANUC i Sinumerik, porady, wskazówki, przydatne wzory i tabele, podstawy obsługi aplikacji CAD/CAM oraz symulatorów CNC.

G02, G03 - interpolacja kołowa

G02, G03 – interpolacja kołowa

Wykonywanie łuków za pomocą interpolacji kołowej G02/G03, jest jedną z podstawowych czynności programistycznych dla obrabiarek CNC. Kluczem do prawidłowego zaprogramowania takiej obróbki jest znajomość kilku elementów :
Tabela otworów pod gwint

Tabela otworów pod gwint

Otwory pod gwinty – tabela doboru wierteł pod gwinty
Alfabet CNC

Alfabet CNC

Znajomość alfabetu CNC, czyli gkodu (g code) , jest czymś, bez czego nie można myśleć o profesjonalnym programowaniu maszyn CNC. Oczywiście bycie dobrym programistą to również posiadanie wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, czy matematyki, ale gkod jest swego rodzaju ‚spoiwem’, które łączy wszystkie te elementy w jedną, funkcjonalną całość – program....
Rysunek techniczny
DraftSight, darmowa alternatywa dla AutoCAD

DraftSight, darmowa alternatywa dla AutoCAD

Któż nie lubi darmowego oprogramowania ? A jeśli na dodatek nie widać praktycznie żadnej róznicy pomiędzy komercyjnym, a darmowym odpowiednikiem, to po co przepłacać ?
Tabele rysunkowe AutoCAD

Tabele rysunkowe AutoCAD

W dziale Download zostało udostępnionych do ściągnięcia kilka wersji prostych tabelek rysunkowych dla programu AutoCAD. W miarę możliwości postaram się dodawać kolejne, w tym również dla innych popularnych środowisk CAD’owskich. Przypominam, że dostęp do działu Download mają tylko zalogowani użytkownicy.