Programowanie maszyn sterowanych numerycznie CNC, podstawy programowania parametrycznego dla sterowników FANUC i Sinumerik, porady, wskazówki, przydatne wzory i tabele, podstawy obsługi aplikacji CAD/CAM oraz symulatorów CNC.

G02, G03 - interpolacja kołowa

G02, G03 – interpolacja kołowa

Wykonywanie łuków za pomocą interpolacji kołowej G02/G03, jest jedną z podstawowych czynności programistycznych dla obrabiarek CNC. Kluczem do prawidłowego zaprogramowania takiej obróbki jest znajomość kilku elementów :
Tabela otworów pod gwint

Tabela otworów pod gwint

Otwory pod gwinty – tabela doboru wierteł pod gwinty
Alfabet CNC

Alfabet CNC

Znajomość alfabetu CNC, czyli gkodu (g code) , jest czymś, bez czego nie można myśleć o profesjonalnym programowaniu maszyn CNC. Oczywiście bycie dobrym programistą to również posiadanie wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, czy matematyki, ale gkod jest swego rodzaju ‚spoiwem’, które łączy wszystkie te elementy w jedną, funkcjonalną całość – program....
Programowanie parametryczne
Zabawa parametrami...

Zabawa parametrami…

Znalazłem ostatnio w pracy chwilkę czasu na zabawę parametrami i „uczyniłem” programik, który raczej nikomu się nie przyda, ale który fajnie pokazuje, jak prostymi środkami (parametrami) można ułatwić sobie życie (czyt. zafundować sobie kilka godzin laby).
Piramidka - przykład makra

Piramidka – przykład makra

Bardzo prosty program pokazujący możliwości drzemiące w programowaniu parametrycznym. Program pisany dla sterownika Fanuc, w wersji bardzo uproszczonej, nie uwzględniający korekcji promienia G41/G42. W naszym przykładzie wykonamy piramidke 3-piętrową, o krawędzi a =10mm. Bedziemy potrzebowali opracowac prosty algorytm, wyliczający długość krawędzi dla danego piętra piramidki. W naszym programie oznaczymy tą wartość parametrem #4. Wygląda to...
Programowanie parametryczne #4 (Fanuc)

Programowanie parametryczne #4 (Fanuc)

Kontynuując temat z poprzedniej części, poświęconej programowaniu parametrycznemu dla obrabiarek CNC ze sterowaniem Fanuc, omówię dzisiaj funkcje umożliwiające nam dokonywanie operacji na programie – GOTO, IF i WHILE.
Programowanie parametryczne #3 (Fanuc)

Programowanie parametryczne #3 (Fanuc)

Jak już wiemy, do operacji polegającej na powtarzaniu tej samej czynności/obróbki, możemy bez problemu wykorzystać prosty podprogram. Makro oferuje nam za to możliwość stosowania parametrów, funkcji arytmetycznych i logicznych, oraz pętli warunkowych, a samo makro możemy wywołać w ten sam prosty sposób, co podprogram.
Programowanie parametryczne #2.3 (Sinumerik)

Programowanie parametryczne #2.3 (Sinumerik)

Jako ciekawostka, bardzo prosty przykład zastosowania programowania parametrycznego i funkcji zapętlania IF-THEN-ELSE.
Programowanie parametryczne #2.2 (Sinumerik)

Programowanie parametryczne #2.2 (Sinumerik)

Kontynuacja artykułu na temat programowania parametrycznego dla sterowników CNC Sinumerik, omawiającego grupę kodów ‚@’, odpowiedzialną za tworzenie pętli.